Skip to main content

خانه » آرشیو مقالات » قطعه رولپلاک چیست و چه کاربردی دارد؟

با سلام خدمت همراهان گرامی تایلان.

امروز در خدمتتون هستیم تا قطعه ای کاربردی را به شما عزیزان معرفی کنیم و در کنار هم با نحوه استفاده از آن آشنا شویم همراه ما باشید.

رولپلاک چیست؟
رولپلاک قطعه ای است که در سازه های شکننده برای اتصال اجزاء با پیچ به دیوارها استفاده می شود. جنس رولپلاک می تواند فلزی ، پلاستیکی و فیبری باشد اما در هر صورت تحمل وزن زیادی را دارد. در ادامه به بررسی انواع رولپلاک می پردازیم. برای مشاوره پیج و رول پلاک نما می توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

مقاله پیشنهادی ما به شما دوستان عزیز: مطالعه مقاله ایده های جذاب برای دکوراسیون سرویس بهداشتی

تاریخچه رولپلاک
اولین باری که قطعه رولپلاک اختراع شد برای متصل کردن وسایل الکتریکی به دیوار بود. در گذشته برای اینکه چیزی به وسیله ی پیج به دیوار متصل شود باید آن را با پیچ، به چوب متصل می کردند. بعد آن چوب را در ساختار دیوار جای می دادند.

این کار به دیوار آسیب زیادی می زد. اما امروزه از انواع رول پلاک در نصب بنر و تابلو ، محکم سازی سنگ نما (پیچ رولپلاک نما)، نصب توری، نصب داکت روی نما، نصب هواکش و سانتافیوژ، بستن درز انقطاع، نمای سنگی استفاده می شود.

انواع رولپلاک بر اساس کاربرد:
انواع رولپلاک بر اساس کاربرد و با توجه به ساختار سطحی که در آن استفاده می شوند به هفت گروه زیر تقسیم می شود:

۱. رولپلاک ساده

۲. رولپلاک لبه دار

رولپلاک لبه دار: رولپلاک های لبه دار، دارای لبه کوچک برق قسمت پایینی دیواره بیرونی خود می باشد . معمولا جنس رولپلاک لبه دار از جنس پلاستیک یا فیبر است.

۳. رولپلاک شاخک دار: این نمونه رولپلاک بر دیواره ی بیرونی خود شاخک یا شاخ دارد.

۴. رولپلاک خار دار: رول پلاک های خاردار دارای شاخه هایی شبیه خار بر دیواره بیرونی خود می باشد.

۵. رولپلاک لبه دار شاخک دار: این نمونه رولپلاک هم دارای خار و هم دارای لبه بر دیواره بیرونی خود می باشد.

۶. رولپلاک پروانه ای:
رولپلاک های پروانه ای بعد از بسته شدن پیچ وعلاوه باز شدن دیواره آن دو پره دارد که این دو پره در سازه قلاب می شود. این نمونه از رولپلاک به دو صورت فلزی و پلاستیکی تولید می شود. رولپلاک های پروانه ای در سازه یا ملات پشت نما و یا نمای کامپوزیت و یا آجری وهمچنین برای استحکام سنگ نماهایی که در پشت انها از رابیتس استفاده شده است استفاده می شود. همچنین انواع سنگ های تراورتن و آهکی را با رولپلاک پروانه ای جهت پیچ رولپلاک نما استفاده میکنند.

۷. رول پرچ رولپلاک ساده :
رولپلاک های ساده در هر کاری قابل استفاده است. این قطعه ها رولپلاک بر سطح بیرونی خود دندانه های دو چهار دارد. معمولا به علت اینکه در سطوح محکم سازه ها به راحتی فرو می رود در نمای ساختمان استفاده ی زیادی از رولپلاک های ساده شماره ۴ می شود.

کافی است شما با استفاده از مته مناسب با سایز رولپلاک خود دیوار را سوراخ کنید و با چکش مخصوص آن را به آرامی به دیوار بکوبید. با بستن پیچ بدنه های رولپلاک باز شده و به بدنه ی سوراخی که ایجاد کرده اید می چسبد.

موارد استفاده رولپلاک:
کابینت سازی
نصب لوستر
نصب انواع اجسام به سقف و دیوار
پیچ و رولپلاک نمای ساختمان
مصارف صنعتی و…
مزایای استفاده از رولپلاک
قابل استفاده در اجزای کناف
انواع سطوح دارای پشت خالی
برای استفاده در انواع دیوار گچی
مرد استفاده در سقف کاذب
نحوه نصب پیچ و رولپلاک
سوراخ کردن سطح مورد نظر با دریل
قرردادن رولپلاک در سوراخ
قراردادن پیچ مناسب رولپلاک در داخل آن
با چکش به پیچ و رولپلاک ضربه وارد کنید تا از حکم بودن آن ها ممطمئن شوید.
کلام آخر
در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مزایا و معایب و همچنین نحوه استفاده از رولپلاک آشنا کنیم.امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما دوستان عزیز مفید بوده باشد.منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.موفق باشید.

لغو پاسخ