Skip to main content

خانه » آرشیو مقالات » قرقره کمد ریلی

سلام و وقت بخیر خدمت همراهان گرامی تایلان.

امروزه به دلیل محدودیت فضایی که در منازل وجود دارد وهمچنین بخاطر زیباتر شدن دکوراسیون ونمای ظاهری اتاق ها از کمد های دیواری استفاده می شود که این کمد های دیواری می توانند در عین کمتر اشغال کردن فضا، بیشترین کاربرد را داشته باشند تا بتوانید وسایل مختلفی را درون این کمدها جای دهید.

با ما همراه باشید تا با یراق آلات اصلی درب های کمد ریلی آشنا شویم. این یراق ها “قرقره کمد ریلی” و “ریل کمد دیواری” می باشند. قرقره کمد دیواری دارای مشخصات ، مدل ها و ویژگی های مختص به خود می باشد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت و بعد از قرقره ها، به بررسی ریل کمد دیواری خواهیم پرداخت. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

درب های کمد دیواری می توانند به دو صورت لولایی و ریلی نصب شوند که هر کدام از این درب ها معایب و مزیت های خاص خودشان را دارند. به طور مثال استفاده از درب به صورت لولایی ممکن است بعد از گذشت زمان، باعث ایجاد سر و صدا شود ولی در درب های ریلی این موضوع کمتر به چشم می آید.

قرقره کمد ریلی چیست؟
درب های کشویی کمد ریلی به کمک قرقره و ریل بر روی یک محور ثابت حرکت می کند که باعث می شود درب کمد دیواری به صورت کتمل باز شود. قرقره کمد ریلی از ورق های فولادی ساخته شده و دارای چرخی است که این چرخ ها بر روی ریل حرکت می کند. همچنین این چرخ ها، دارای بلبرینگ می باشند که همین مسئله سبب شده حرکت کردن چرخ ها بی صدا باشد.

قرقره کمد ریلی دارای دو مدل می باشد و همچنین این قرقره ها وزنهای مشخصی را می توانند تحمل کنند که باید موقع خرید، وزن درب کمد خود را بدانید. در ادامه این مطلب بیشتر با این مدل ها، وزن های قابل تحمل، مشخصات قرقره کمد ریلی ونصب آن آشنا خواهیم شد.

قرقره از چپ
انواع قرقره کمد ریلی
قرقره کمد ریلی روکار
قرقره کمد ریلی توکار
قرقره کمد ریلی روکار:
این قرقره کمد همانطور که از نامش پیداست به صورت رو کار نصب خواهد شد و اگر کمد دیواری قبلا نصب شده باشد و بخواهیم درب آن را ریلی کنیم، می توانیم از نوع قرقره کمد استفاده کنیم.

قرقره کمد دیواری توکار:
نصب قرقره کمد ریلی توکار بعد از ایجاد بریدگی داخل چوب کمد دیواری صورت می گیرد که با توجه به اندازه ی قرقره باید بریدگی را ایجاد کر. استفاده از قرقره کمد ریلی توکار می تواند نمای ظاهری را بهتر کند.

مشخصات قرقره کمد ریلی
وزن قابل تحمل :
همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، قرقره کمد ریلی می تواند وزن های مشخصی را تحمل کند که وزن های قابل تحمل این قرقره ها شامل موارد زیر می باشد:

. ۱۸ کیلوگرم
· ۴۰ کیلوگرم
· ۶۰ کیلوگرم
· ۷۰ کیلوگرم
· ۸۰ کیلوگرم
· ۱۰۰ کیلوگرم
نصب قرقره کمد ریلی:
برای نصب قرقره کمد ریلی لازم است ابتدا هر کدام از قرقره ها را بر روی لبه درب قرار دهید و پس از اینکه قرقره را به زیر درب ریلی متصل کردید، آنرا توسط پیچ های ۱.۵ سانت ام دی اف سفت کنید.پس از نصب قرقره می توانید از پیچ تنظیم بر روی قرقره، برای تنظیم بودن تراز درب استفاده کنید.

قرقره از راست
ریل کمد دیواری چیست؟
ریل کمد دیواری در حقیقت همان شیار قدیمی بالا و پایین کمد است که مخصوص درب کمد ریلی می باشد. درب کمد ریلی به وسیله ی چهار قرقره کمد دیواری بر روی ریل حرکت می کند. ریل کمد دیواری انواع مختلفی دارد که بر اساس مشخصات مختلفی طبقه بندی می شوند کهنوع اول که در حقیقت اصلی ترین وفنی ترین موضوع انتخاب ریلی است که بر اساس نوع کمد و فضای موجود آن انتخاب می شود.

مورد بعدی ریل های به دو نوع پاگیر و پانگیر دسته بندی می شوند که در مدل پانگیر، لبه ی آن به شکلی است که به سمت پایین خمیدگی دارد و مانع از گیر کردن پا و یا هر جسم دیگری می شود.

لازم است بدانید که ریل ها در مدل های درب و تک درب نیز دسته بندی می شوند.

در مدل های حرفه ای تر که به آن ها “مکانیزم درب ریلی”هم گفته می شود، مجموعه ای از ریل ها، قرقره ها، آرام بند ها و بست هایی قرار دارد که درب کمد را نگه داشته و باعث بسته شدن و باز شدن بهتر آن می شود.در مکانیزم های تاپ لاین هم مدل های ریل مخفی، ریل این لاین و ریل تاپ لاین و دودرب و سه درب و … دسته بندی می شود.

مشخصات ریل کمد دیواری:
اندازه شاخه های ریل کمد دیواری شامل اندازه های زیر می باشد:
. ۱۲۵ سانتی متر
· ۲۵۰سانتی متر
· ۳۰۰سانتی متر
· ۳۶۰ سانتی متر
جنس ریل کمد دیواری
اکثر ریل های کمد دیواری دارای جنسی از آلومینیوم می باشند که بعضی از مدل های آن به صورت آلومینیوم انعطاف پذیر یا فنری می باشند که مزیت این ریل ها این است که بعد از گذشت زمان تغییر شکل پیدا نمی کنند ولی مدل های آلومینیوم خشک ممکن است بعد از مدتی تغییر شکل پیدا کنند.

با تشکر از این که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه استفاده از قرقره کمد ریلی داشته اید، خوشحال می شویم که دیدگا های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

لغو پاسخ