Skip to main content

خانه » آرشیو مقالات » ایده های بی نظیر طراحی تراس

مقدمه
سلام به دوستان عزیز تایلان.

امروز درخدمتتون هستم تا در کنار هم با اصول طراحی تراس اشنا شویم و بتوانیم به بهترین شکل ممکن از فضای موجود در تراس منزلمان استفاده کنیم.

در منازل اکثر ایرانی از تراس به عنوان انباری استفاده می شود و معمولا تراس ها محیط های خاک گرفته و مملو از وسایل قدیمی است.همراه ما باشید تا تراس منازلمان را به محیطی دلچسب و آرامش بخش تبدیل کنیم.

طراحی بالکن و تراس چه تفاوتی دارد؟
یکی از اشتباهات رایج درطراحی تراس و بالکن این است که این دو را هم معنا با هم فرض کنید. تراس به بخشی از ساختمان یا خانه گفته میشود که بدون سقف بوده و در مقابل، بالکن به بخش اضافه ساختمان که مسقف باشد گفته میشود. لذا در طراحی بالکن به دلیل وجود سقف در آن راحت تر هستید و نگران بارش باران و برف نخواهید بود. علاوه براین، به دلیل وجود سقف در بالکن، می توان با استفاده از شیشه و پنجره های مخصوص فضای جلوی آن را نیز پوشاند. و در نهایت آن را به اتاقی کوچک تبدیل کرد.

راهکارهای طراحی تراس و بالکن
تراس و بالکن یکی از مهم ترین بخش ها در هر ساختمان می باشد که عدم توجه به آن می تواند تاثیر بسیار بدی بر ظاهر آپارتمان ایجاد کند.به همین دلیل است که با عبور از خیابان و کوچه های شهرها، اغلب تراس های بسیار شلوغ که شباهت زیادی با انباری دارندمواجه میشویم.با کمی خلاقیت و ایده پردازی می توان نه تنها به زیباسازی چهره ساختمان کمک کرد، بلکه فضایی رمانتیک و آرام را برای استراحت بوجود آورد. از مهم ترین راهکارها برای طراحی دکوراسیون داخلی بالکن و تراس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مقاله پیشنهادی ما به شما دوستان عزیز:مطالعه مقاله روش های کاربردی برای ازبین بردن کپک کابینت

دقت در انتخاب مدل تراس کوچک
با توجه به اینکه تراس منزل شما بزرگ است یا کوچک می توانید مدل های متفاوتی را برای آن پیاده سازی کنید. تراس های کوچک باید تا حد امکان خلوت تر طراحی شوند تا شلوغ و نامرتب جلوه نکنند. در مقابل، برای طراحی تراس های بزرگ می توانید. از مبلمان و میز و دیوار سبز بزرگ به اندازه کافی استفاده نمود و آن را به فضایی برای دورهمی ها تبدیل کرد. در تصاویر زیر چند نمونه مدل تراس کوچک و بزرگ را مشاهده می کنید که نظم و زیبایی را در کنار هم حفظ کرده اند.

توجه به طراحی بالکن و تراس بزرگ
به دلیل اهمیت بسیار زیاد تراس و بالکن در برخی از آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی که با محدودیت فضا مواجه نمی باشند. متراژ این بخش از خانه را تا حد زیادی بزرگ در نظر میگیرند. در این شرایط می توانید تراس را به محیطی بسیار زیبا و منحصر به فرد با خلوت کردن یا دورهمی های دوستانه تبدیل کنید. با توجه به اینکه فضای تراس در این شرایط بزرگ می باشد، لذا می توان با دیوارها و کف را با چمن مصنوعی تزئین کرد و در نهایت با قرار دادن مبلمان شرایط را برای نشستن فراهم نمود.

مواردی که برای طراحی تراس بزرگ می توان در نظر گرفت
استفاده از سایبان های چادری و چتری می باشد که از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری می کنند. این چترها در رنگ بندی های مختلفی موجود بوده و با کمی خلاقیمت می توان ترکیب رنگ مناسبی را انتخاب و در محیط اجرا نمود. در نمونه تصاویر زیر مدل و عکس تراس بزرگ با تزئین چمن مصنوعی و غیره را می توانید مشاهده کنید.

برای طراحی دکوراسیون بالکن و تراس دیوار سبز را انتخاب کنید
فضای داخلی تراس و بالکن در اغلب مواقع بسیار کوچک بوده و امکان قرار دادن وسایل زیاد در آن وجود ندارد. به همین دلیل باید نقش دیوار را در آن جدی بگیرید. به عنوان مثال، تبدیل کردن یکی از دیوارها به دیوار سبز می تواند بهترین راهکار باشد. دیوار سبز به نوعی دیوار گفته میشود که با چمن مصنوعی با طرح و اندازه های مختلف کاملا پوشانده شده و تاثیر بسیار زیادی در زیبایی دکوراسیون منازل و سایر محیط ها دارد.چمن مصنوعی ها دارای انواع مختلفی هستند و برای دیوار سبز از مدل هایی استفاده کنید که براحتی از پشت به هم متصل شده و می توان روی دیوار و سار سطوح از آنها استفاده نمود. با کمی خلاقیت می توان طرح های بسیار زیبایی را با این نوع پوشش بوجود آورد.

کفپوش را در طراحی بالکن آپارتمانی جدی بگیرید
با توجه به اینکه چه سبک دکوراسیونی برای تراس و بالکن مد نظر دارید، باید کفپوش مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر دوست دارید تراس خانه ویلایی یا آپارتمان شما به فضایی سرسبز تبدیل شود، چمن مصنوعی انتخاب مناسبی خواهد بود. در مقابل، برای پیاده سازی مدل تراس مدرن بهتر است از کفپوش چوبی استفاده کنید که جلوه بسیار زیبایی را در محیط بوجود خواهد آورد.

خوشبختانه قیمت چمن مصنوعی زیاد گران نیست و می توانید متناسب با بودجه خود یکی از نمونه های مناسب را خریداری و روی تراس نصب کنید.استفاده از چمن مصنوعی در دکوراسیون تراس به این دلیل انتخاب بهتری می باشد که برای منازل استیجاری می توان براحتی آنها را جا به جا و در منزل جدید استفاده نمود. علاوه براین، چمن مصنوعی در تماس با نم و رطوبت تغییر شکل نمیدهد و براحتی قابل شستشو می باشند. تصاویر زیر چند مدل تراس با کفپوش های مختلف نمایش می دهند. برای تزیین بالکن کوچک آپارتمان به دلیل نیاز به متراژ کمی از کفپوش ها، لذا می توانید بدون نگرانی بابت هزینه ها این نقطه از خانه را زیبا و کاربردی کنید.

تزئین بالکن با وسایل ساده
یکی از مهم ترین مواردی که باید برای طراحی مدل بالکن و تراس به آن توجه داشت، استفاده از وسایل ساده و ارزان قیمت می باشد. به عنوان مثال می توان با قوطی های بلااستفاده گلدان های بسیار زیبایی را ساخت و از نرده ها و دیوار آویز نمود. علاوه براین، با استفاده از بطری های یکبار مصرف که در تمام منازل براحتی در دسترس هستند، می توان باغچه و گلدان های خلاقانه ساخت.

تزیین تراس کوچک
در طراحی بالکن و تزیین تراس کوچک محدودیت بیشتری پیش رو دارید. به همین دلیل باید در انتخاب رنگ و نوع وسایل دقت داشته باشید. استفاده از رنگ های روشن، وسایل چند منظوره و حذف وسایل اضافه همگی گزینه های ایده آلی در این شرایط به شمار می روند.

مدل تراس با نرده های سرسبز
استفاده از دیوارهای کوتاه و نرده به دلیل افزایش امنیت اهمیت زیادی دارد و می تون گفت بخش جدایی ناپذیر آن به شمار می رود. اگر کمی خلاقانه به طراحی مدل تراس و بالکن نگاه کنید، نباید از نرده ها غافل شوید! استفاده از گلدان های زیبا و باغچه هایی با طرح های خلاقانه می تواند یکی از بهترین راهکارها برای زیباتر شدن دکوراسیون باشد. با توجه به نوع سلیقه خودتان می توانید در این گلدان ها از گل های ساقه کوتاه استفاده کنید یا گل های رونده را برای سرسبزی بیشتر محیط و نمای ساختمان برگزینید.

طراحی دیوار تراس با شلف
یکی از دلایل توجه به دکوراسیون تراس خانه آپارتمانی و تزئین آن، دعوت دوباره سرسبزی و طبیعت به زندگی می باشد و به همین دلیل است که گلدان و گل در این بخش از منزل اهمیت زیادی دارد.با توجه به کمبود فضا در کف تراس، بهتر است از شلف های چند طبقه و نصب آنها روی دیوار برای تزئین تراس و بالکن استفاده کنید.خلاقیت در انتخاب نوع و رنگ شلف ها نیز می تواند گام دیگری در زیباتر شدن دکوراسیون تراس و بالکن منازل آپارتمانی و حتی خانه های ویلایی باشد.

توجه به سقف در تزئین بالکن
در محیط هایی که با کمبود و محدودیت در فضا موجه هستند، استفاده از دیوار و سقف می تواند تا حد زیادی بر این مشکلات غلبه کند. آویز کردن گلدان های سبک و زیبا یکی از ایده های کاربردی در این زمینه می باشد. علاوه براین، می توانید با نصب تاب های پارچه ای و بسیار نرم و راحت بالکن را به محیطی برای استراحت و مطالعه در یک بعدازظهر زیبا تبدیل کرد.انتخاب مدل و اندازه تاب مخصوص بالکن و تراس به ابعاد و میزان فضای خالی در این محیط بستگی دارد و باید دقت زیادی در آن داشته باشید که باعث شلوغ شدن آن نشود.

طراحی بالکن مدرن
در طراحی بالکن مدرن خانه بیشتر گرایش به سمت رنگ های تیره می باشد و نمونه هایی همچون خاکستری و قهوه ای سوخته را می توان در این محیط ها به کار برد. علاوه براین، در بالکن مدرن از شیشه نیز به عنوان حفاظ استفاده میشود که دارای انواع مختلف تاشو و ریلی و غیره هستند. همچنین لازم به ذکر است، در این سبک ها بیشتر به سمت سادگی گرایش وجود دارد و از ریسه های بافتنی بوهو و موارد مشابه کمتر استفاده میشود.

نورپردازی در طراحی دکوراسیون بالکن و تراس
با توجه به شاغل بودن اغلب فراد خانواده در دنیای امروز، بیشترین کاربرد تراس و بالکن در بعد از ظهر و شب می باشد. در نتیجه باید بتوانید نورپردازی مناسبی را برای آن در نظر بگیرید. مدل تراس و بالکن با نورپردازی حرفه ای می تواند کاملا تغییر کند و این گوشه از منزلتان را به فضایی کاملا رمانتیک و آرامش بخش تبدیل خواهد شد. استفاده از شمع، ریسه های زیبا و چراغ های تزئینی همگی انتخاب مناسبی برای نورپردازی تراس و بالکن هستند که نباید از آنها غافل شوید. البته پیشنهاد می کنیم نور ملایم و کمی را انتخاب کنید که آرامش بیشتری را در حال استراحت احساس کنید.

کلام آخر
همیشه با کمی خلاقیت و دقت در طراحی و استفاده از نظرات متخصصان می توانیم محیط اطراف خود را که از آن ها استفاده خاصی نمی شود را به محیطی دلپذیر تبدیل کنیم تا در کنار خانواده و دوستان از ان لذت ببریم و اوقات خوشی را در آن سپری کنیم.

از اینکه تا پایان این مطلب مارا همراهی نمودید بسیار متشکریم.منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.موفق باشید.

لغو پاسخ