Skip to main content

خانه » آرشیو مقالات » یراق آلات چیست؟

سلام به دوستان خوب تایلان.

امروز خدمتتون رسیدیم با یک مقاله کامل در مورد یراق آلات همراه ما باشید تا با انواع آن و کاربرد آن ها آشنا شویم. اگر به دور اطراف خود دقت کرده باشید طیف گسترده ای از یراق آلات را خواهید دید که با آن روزانه سرو کار دارید. از کاربردی ترین یراق آلاتی که روزانه با ان سر و کار دارید می توان به دستگیره کابیت، قلاب جا لباسی، لولا کابینت ریل کشو و … اشاره کرد.

ساخت یراق آلات از زمانی شروع شد که ذوب کردن فلزات رواج یافت. در گذشته انسان توانست فلزات را ذوب کند و با استفاده از آن یراق آلات مورد نیاز زندگی خود را بسازد. یراق آلات کابینت یکی از مهم ترین و پر کاربردترین ابزارها می باشد که وجودآن ها بسیار ضروری است. برای ساخت و تکمیل دکوراسیون آشپزخانه حتما باید یراق آلات آن را به درستی تهیه نمود. در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع یراق آلات کابینت آشنا سازیم تا با آگاهی بیشتری بتوانید یراق آلات مورد نیاز خود را تهیه کنید.

یراق آلات
انواع یراق آلات کابینت :
یراق آلات کابینت علاوه بر کاربردی که دارند باعث زیباتر شدن نمای آشپزخانه و کابینت ها می شوند. اما قبل از اینکه به زیبایی توجه کنید حتما باید کاربرد آن را در نظر بگیرید. در واقع به هنگام انتخاب یراق آلات کابینت کیفیت و کاربرد آن در اولویت اول قرار دارد. به طور مثال انتخاب یک دستگیره دکمه ای برای درب کابینت هایی که وزن بالایی دارند اصلا درست نیست و منطقی نمی باشد .

از انواع یراق آلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لولا گازور
ریل کشو کابینت
جک کابینت
دستگیره کابینت
پایه کابینت
کاربرد لولا گازور و انواع آن:
لولا گازور یکی از مهمترین یراق آلات کابینت می باشد که برای باز و بسته کردن راحت درب کابینت های آشپزخانه به کار برده می شود. به طور کلی لولا ابزاری مفصل دار می باشد که دو قطعه را به یکدیگر متصل کرده ویک یا هر دوقطعه حول محور لولا دوران می کنند.از انواع لولا گازور می توان به لولا گازور ساده ، لولا گازور مخفی، لولا گازور زاویه دار و لولا گازور آرام بند اشاره کرد. هر کدام از انوع لولا گازور دارای کاربرد منحصر به فردی می باشند که باید با توجه به کابینت انتخاب شوند.
لولا گازور
لولا گازور ساده:
این نوع لولا گازوراز ابتدایی ترین لولا برای کابینت می باشد که در نوع دو پیچ و چهار پیچ تولید می شود . این نوع لولا گازور باید از خصوصیاتی همچون پیچ ریگلاژ بلند، ریگلاژ پذیرایی انتهای لولا، قدرت جذب بالای درب و جنس مقاوم برخوردار باشد.
لولا گازور مخفی:
لولا گازور مخفی همان طور که از نامش پیداست به صورتی نصب می شود که نه از بیرون ونه از داخل دیده نخواهد شد. برای نصب آن باید سوراخی به اندازه ی برگه با مته ایجاد شود، سپس لولا درون سوراخ قرار می گیرد که پس از بسته شدن درب ،لولا به هیچ عنوان مشخص نباشد.
لولا گازور زاویه دار:
برخی از کابینت های نصب شده در آشپزخانه به علت کمبود فضایی که دارند نمی توان درب آن ها را ۹۰ درجه باز کرد . لولا گازور زاویه دار یکی از یراق آلات کاربردی است که به شما این امکان را می دهد تا در هر زاویه ای که می خواهید بتوانید درب کابینت را باز و بسته نمایید.
لولا گازور آرام بند:
لولا گازور آرام بند از دو بخش اصلی تشکیل شده است که یکی روی بدنه کابینت و دیگری روی حفره ای دایره ای شکل قرار می گیرد. درون لولا گازور آرام بند یک پمپ قرار داده شده است که از ناگهانی بسته شدن درب کابینت و ایجاد صدا جلوگیری می کند.
ریل کشو کابینت:
در گذشته برای حرکت دادن کشو کابینت از نصب یک زهواره چوبی بر روی بدنه و ایجاد شیار بر روی بدنه کشو استفاده می شد.امروزه با توجه به متدهای جدید و هوشمند شدن انواع تجهیزات ، تولید ریل کشو نیز رو به هوشمندی رفته و باعث حرکت راحت و روان انواع کشو کابینت شده است. انواع متنوعی از ریل کشوی کابینت وجود دارد که باید با توجه به ابعاد وزن کشوی کابینت انتخاب و نصب شود. ریل ساچمه ای ،ریل مخفی، ریل بدنه دار و ریل ساده از جمله ریل کشوی کابینت می باشد که هر کدام از آن ها ویژگی های مخصوصی دارند.
کاربرد جک کابینت:
جک کابینت یراقی است که معمولا برای درب های عمودی کابینت مورد استفاده قرار می گیرد. درب آبچکان یکی از قسمت های آشپزخانه می باشد که با استفاده از جک باز و بسته می شود. انواع مختلفی از جک کابینت وجود دارد که با تحمل وزن درب کابینت باعث ثابت ماندن آن می شود.از انواع جک کابینت می توان به جک اتوبوسی و جک پمپی اشاره کرد . جنسی که در ساخت انواع جک کابینت به کاربرده می شود معمولا فولاد ضد زنگ ،برنج یا پلاستیک می باشد. در انتخاب جک کابینت باید به اندازه و وزن درب کابینت توجه کنید. هرچه عرض و وزن درب کابینت کمتر باشد ، به جک با قدرت کمتری نیاز دارید.
دستگیره کابینت:
دستگیره کابینت یکی از یراق آلاتی است که علاوه بر کاربردی که دارد تمام کننده زیبایی یک کابینت نیز می باشد. از انواع دستگیره کابینت می توان به دستگیره خطی و دکمه ای ،دستگیره کابینت مستطیلی و منحنی اشاره کرد که هر کدام برای کاربرد های مختلف و دکوراسیون های متفاوت استفاده می شوند.همان طور که در قسمت قبل ذکر شد در هنگام انتخاب یراق آلات کابینت ابتدا باید به کیفیت و کاربرد آن دقت نمایید. به همین سبب حتما توجه داشته باشید که برای درب های کوچک و سبک همچون کشوی کابینت می توانید از دستگیره کابینت دکمه ای استفاده کنید .

پایه کابینت:
پایه کابینت یکی دیگر از یراق آلات کاربردی برای کابینت می باشد که باعث افزایش ارتفاع کابینت می شود.از ویژگی های مهم پایه کابینت قابلیت رگلاژ می باشد که به شما این امکان را می دهدتا ارتفاع پایه کابینت را افزایش دهید.پایه کابینت نیز در جنس های مختلفی همچون آلومینیومی ،پلاستیکی وفلزی تولید و طراحی می شود که بسته به نوع کابینت و دکوراسیون خود می توانید انتخاب نمایید.
سخن آخر
گروه صنعتی تایلان در سال ۱۳۹۰ تاسیس و فعالیت خود را در زمینه تولید یراق آلات کابینت و دکوراسیون آغاز کرد است .شرکت تایلان در طی سال هایی که گذرانده و با توجه به پیشنه آن که از قبل در زمینه های مرتبط با یراق آلات داشته توانسته این اصل را سر لوحه شرکت خود قرار دهد و در تمامی شرایط پایبند به تعهداتی مثل مشتری مداری، حفظ و ثبات قیمت، پایداری کیفیت نماید. در کشوری تورمی همانند ایران بسیار سخت است که ما با کمک تدبیر ومدیریت منابع توانستیم در برهه های مختلف از پس تنش ها و فشارهای مختلف با سر بلندی در کنار شما بیرون آییم. از این که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید سپاس گذاریم. منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

لغو پاسخ