Skip to main content

خانه » آرشیو مقالات » روش های کاربردی برای جلوگیری و از بین بردن کپک کابینت

مقدمه
با سلام و وقت بخیر خدمت همراهان دوست داشتنی تایلان.

امروز در خدمتتون هستیم تا در مورد یکی از مشکلاتی که در آشپزخانه با آن مواجه هستیم صحبت کنیم،کپک کابینت از آن دسته از مشکلاتی هست. که خیلی از ماها با آن درگیر هستیم.همراه ما باشید تا با علت به وجود آمدن این کپک ها و راه های برطرف کردن آن ها بیشتر آشنا شویم.

علت کپک زدن کابینت ام دی اف چیست؟
بدون شک اصلی‌ترین دلیل کپک زدن کابینت ام دی اف، به رطوبت و خیس ماندن کابینت بر می‌گردد.البته خیس ماندن سطح کابینت تنها منجر به کپک زدن نمی‌شود و می‌تواند باعث ورم و باد کردن کابینت نیز شود. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران، بعد از خیس شدن کابینت بلافاصله آن را با حوله یا پارچه مخصوص آشپزخانه خشک می‌کنند.

اما در این قسمت منظور از خیس ماندن کابینت، رطوبت‌های سطحی نیستند که با پارچه به سرعت خشک می‌شوند. بلکه منظور رطوبتی است که به عمق و درز کابینت نفوذ کرده و هیچ اقدامی برای خشک کردن آن انجام نمی‌شود.

رنگ کپک کابینت ام دی اف می‌تواند سبز تیره، قهوه‌ای و در مواردی نادر نارنجی باشد. بهترین توصیه برای جلوگیری از کپک زدن کابینت ام دی اف. خشک نگه داشتن آن می‌باشد. پس هر بار که مایعی روی کابینت ام دی اف شما ریخت، آن را به سرعت با دستمال خشک کرده و نگذارید که به درز‌های غیر قابل دسترس کابینت نفوذ کند.

مقاله پیشنهادی ما به شما دوستان عزیز: مطالعه مقاله طراحی اتاق دخترانه

روش های جلوگیری از کپک زدن کابینت:
. فکری برای سطل زباله کابینت آشپزخانه بکنید
هر چقدر هم که به موقع زباله‌ها را بیرون بگذارید و کیسه زباله در زمانی مناسب عوض کنید. باز هم امکان دارد باقی‌مانده غذا یا آب کثیف حاصل از این زباله‌هادر سطل یا کابینت ریخته شود.این مواد در مدت کوتاهی، کپک زده و بوی بدی ایجاد می‌کنند. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی بهتر است از سطل آشغال کابینتی پلاستیکی یا استیل استفاده کنید.

۲. آشپزخانه را خشک نگه دارید!
خشک نگه داشتن آشپزخانه، بدون تردید مو‌ثر‌ترین راه برای پیشگیری از کپک زدن کابینت خواهد بود.فراموش نکنید که کابینت‌های کنار سینک، مستعد‌ترین کابینت‌ها برای باد کردن و کپک زدن هستند. با خشک نگه داشت کابینت‌ها، از زنگ زدگی و تغییر رنگ احتمالی دستگیره‌های کابینت نیز جلوگیری کرده و نیازی به خرید یراق آلات کابینت نخواهید داشت.

۳. از تمیز کردن آشپزخانه غافل نشوید
کپک در محیط مرطوب و گرم، می‌تواند در هر نقطه‌ای رشد کند؛ پس از تمیز کردن آشپزخانه خود، غافل نشوید. از تمیز کردن اجاق گاز شروع کنید و به نظافت یخچال برسید. کپک می‌تواند در مکان‌هایی دور از چشم مانند پشت اجاق گاز و یخچال رشد کرده و در نهایت به کابینت‌ها سرایت کند.

هر از گاهی کابینت‌های زیر سینک را باز کرده و وسایل درون آن را بیرون بیاورید. اتصالات سینک را چک کرده و به گوشه و کنار کابینت نگاهی بیاندازید. این بخش از آشپزخانه، بهترین مکان برای رشد کپک محسوب می‌شود؛ پس قبل از هرکاری، ابتدا کابینت زیر سینک را کنترل کنید

. انداختن فرش در آشپزخانه ممنوع!
انداختن فرش در آشپزخانه ایده چندان مناسبی نیست، زیرا ساختار و اجزای فرش، باکتری و رطوبت زیادی را به خود جذب می‌کند. این باکتری و رطوبت، حتی با وجود نظافت مداوم و مرتب، از بین نرفته و به مرور به کپک تبدیل می‌شود.

۵. بررسی کابینت‌ها فراموش نشود

در هر آشپزخانه‌ای، چندین قسمت پنهان وجود دارد که توجه چندانی به آن‌ها نشده و غیر قابل دسترس هستند. بهتر است هر از گاهی با جابه‌جایی وسایل، این نقاط فراموش شده را بررسی کنید.کابینت‌ها را باز کرده و بعد از بیرون آوردن وسایل، به گوشه و کنار آن‌ها با دقت نگاه کنید.

۶. سطح رطوبت را کنترل کنید
با هربار پخت و پز، رطوبت زیادی از بخار حاصل از مواد غذایی تولید می‌شود. در چنین شرایطی برای کنترل سطح رطوبت، از ابتدای آشپزی هواکش را روشن کنید. اگر در آشپزخانه پنجره‌ای هم دارید، آن را باز کنید تا هوای تازه وارد محیط شود.

۷. به ظروف نگهدارنده مواد غذایی توجه کنید
اکثر افراد چای، قهوه، شکر، حبوبات و سبزیجات خشک را در ظروف مخصوص ریخته و آن‌ها را داخل کابینت نگه می‌دارند.اینکه مواد غذایی گفته شده از طول عمر بالایی برخوردار هستند.اما ممکن است به دلیل نگهداری در مکان نامناسب خراب شده و کپک بزنند.

۸. تمامی اتصالات و لوله‌های آب را چک کنید
گاهی اوقات نشتی آب از وسایلی چون یخچال، ظرفشویی و حتی سینک، می‌تواند در زمانی کوتاه صدمات شدیدی به کابینت آشپزخانه شما وارد کند. پس در حین پخت و پز در آشپزخانه، از کارکرد این وسایل غافل نشوید. اگر متوجه رطوبتی در سطح آشپزخانه شدید، باید به دنبال منبعی برای آن باشید.

چگونه کپک های کابینت را از بین بریم؟
با وجود رطوبت و آب و هوای گرم آشپزخانه، دیر یا زود با مشکل کپک در کابینت روبرو خواهید شد. خوشبختانه کپک‌های جزئی و کوچک داخل کابینت با کمی مواد شوینده از بین رفته و تمیز می‌شوند.
از پاک کننده شیمیایی که از کیفیت آن مطمئن هستید را انتخاب کنید. وایتکس، سرکه سفید مقطر و حتی پراکسید هیدروژن نیز، می‌توانند کپک را از بین ببرند اما هرگز نباید، این پاک کننده‌ها را با یکدیگر مخلوط کرد.
اگر ماده پاک کننده‌ تاثیر منفی روی کابینت نزاشت آن را روی کپک، اسپری کنید. بعد از گذشت دقایقی، یک پارچه یا یک فرچه کوچک را روی کپک بکشید. برای تمیز کردن نقاط غیر قابل دسترس، از یک مسواک کوچک استفاده کنید.
سپس با مابقی ماده پاک کننده، آب گرم و یک پارچه تمیز، داخل کابینت را با دقت تمیز کنید. حالا باید کابینت را خشک کرده و دوباره آثار کپک را بررسی کنید.
جمع بندی
بعد از پاک شدن کپک‌ها، سطح کابینت را به همراه ابزارهای استفاده شده، کاملا ضدعفونی کنید. از خشک کردن نهایی سطوح بعد از ضدعفونی کامل، غافل نشوید. گاهی باقی ماندن رطوبت دوباره باعث کپک کابینت می‌شود و شما را به دردسر می‌اندازد.اگر این مراحل را به‌درستی انجام دهید، می‌توانید. به از بین بردن کپک کابینت خوش‌بین باشید.

امیدواریم که مطالب ارائه شده برای شما دوستان عزیز مفید بوده باشد.منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

لغو پاسخ