Skip to main content

خانه » آرشیو مقالات » با طراحی اصولی کافی شاپ خود تبدیل به برند شوید

مقدمه
سلام دوستان عزیز تایلانی.

امروز قرار هست تا در مورد انواع طراحی کافی شاپ و تاثیر آن بر روی مشتریان صحبت کنیم.افزایش محبوبیت و تغییر کاربری کافی‌شاپ‌ها به چیزی بیشتر از محلی برای قرارهای عاشقانه یا دوستانه، طراحی داخلی کافی شاپ را به یک موضوع مهم تبدیل کرده است. چراکه رعایت اصول طراحی کافی شاپ سبب جذب مشتری شده، حس خوبی در آنها ایجاد کرده و در آخر آنها را به مشتری وفادارتان تبدیل می‌کند.

سبک‌های طراحی کافی شاپ
برخلاف رستوران، کافه محیطی صمیمی بوده که مردم آزادند تا در آن مانند یک پاتوق دوستانه دور هم جمع شده با یکدیگر معاشرت کنند، کتاب بخوانند و یا ساعت‌ها با لپ‌تاپ کار کنند؛ بنابراین ازآنجایی‌که یک کافی شاپ میزبان گروه‌های بسیار متنوعی از افراد است؛ نحوه چیدمان و دکوراسیون داخلی آن باید به‌گونه‌ای باشد تا به حریم شخصی همه مشتریان احترام گذاشته شود.

مانند هر کسب‌و‌کار دیگر، هدف اصلی یک کافه، افزایش میزان سود و کاهش هزینه‌ها است. این بدان معناست که هدف نهایی حول نیاز مشتری و جلب رضایت او می‌چرخد. طبق نظرسنجی‌های میدانی، وقتی صحبت از یک کافی شاپ می‌شود مردم بیشتر به داشتن یک تجربه خوب تاکید دارند تا صرفاً یک منوی جذاب.

فرقی نمی‌کند کدام یک از سبک‌های طراحی کافی شاپ را انتخاب و اجرا می‌کنید؛ آنچه که اهمیت دارد توجه به هماهنگی این عناصر است. چراکه پکیج نهایی یعنی سبک طراحی، رنگ دیوارها، میز و صندلی، لامپ‌ها و موسیقی به یک کافی شاپ شخصیت داده. و تعیین‌کننده جامعه مشتریان هدف شما خواهد بود.

مقاله پیشنهادی ما به شما همراهان گرامی: مطالعه مقاله پریز توکار زیبا و منحصر به فرد

نکات مهم در طراحی کافی شاپ
تأثیر محل موقعیت جغرافیایی در طراحی داخلی کافی شاپ
محل قرارگیری کافی شاپ، اولین چیزی است که نوع مشتریان، نوع منو و چگونگی جذب آنها را تعیین می‌کند. سه لوکیشنی که عموماً برای راه‌اندازی کافی شاپ توصیه می‌شود:

راه‌اندازی کافی شاپ در مرکز خرید
راه‌اندازی کافه در یک مرکز خرید محبوب گزینه بسیار مناسبی است. ازآنجایی‌که گروه‌های مردمی متفاوتی در طول سال به مراکز خرید مراجعه می‌کنند، در این موقعیت مکانی هیچ‌وقت کم کار نخواهید شد.

راه‌اندازی کافی شاپ در نبش خیابان
کافه‌ای که در نبش خیابان قرار دارد؛ توجهات بسیاری از رهگذران را به خود جلب می‌کند. ازآنجایی‌که این نوع کافه در مسیر رفت‌وآمد و ورود به خیابان قرار دارد، به‌احتمال زیاد افرادی که در مسیر محل کار و یا دانشگاه هستند، برای صرف یک نوشیدنی به شما سر خواهند زد.

راه‌اندازی کافی شاپ در یک محله مسکونی
راه‌اندازی کافی شاپ در یک محله مسکونی و دنج سبب می‌شود تا با افراد محدودی در رقابت باشید. بهتر است کافی شاپ خود را در محلی که در آن چندین کافه مشابه، با مشتریان هدف یکسان وجود دارد، راه‌اندازی نکنید.

تأثیر نمای بیرونی کافه در طراحی کافی شاپ
طراحی نمای بیرونی کافه یکی از اصلی‌ترین مراحل طراحی کافی شاپ است. نمای بیرونی معرف سبک طراحی و حال و هوای داخلی کافه بوده و سبب جذب رهگذران و مشتریان بالقوه می‌شود.

در هنگام اجرای طراحی بیرونی از طرح‌های شلوغ و گیج‌کننده دوری کنید. بهتر است در یک پس‌زمینه ساده و درعین‌حال جالب، نام و لوگوی کافی شاپ را طوری طراحی کنید که به‌خوبی قابل خواندن و شناسایی باشد. همچنین در طراحی خود از فونت و رنگ‌های جذاب، متضاد و چشمگیر استفاده کنید.

نحوه طراحی داخلی کافی شاپ
طراحی داخلی کافی شاپ مهم‌ترین بخش راه‌اندازی یک کافه بشمار می‌آید. فراموش نکنید که مشتریان علاوه بر خرید یک فنجان قهوه برای لذت یک تجربه خوب به کافه شما مراجعه می‌کنند؛ بنابراین اهمیت فراهم‌کردن. محیط جذاب، زیبا و دل‌نشین کمتر از اهمیت آیتم‌های ارائه شده در منو نیست.

از انتخاب نام کافه، پالت رنگ و نورپردازی فضا گرفته تا وسایل تزئینی، میز و صندلی همه‌و همه باید. با سبک طراحی و تم انتخابی شما در هماهنگی باشند.

اهمیت پالت رنگ و تجهیزات مورداستفاده در طراحی کافی شاپ
رنگ‌بندی و مواد اولیه دو جنبه اصلی در طراحی داخلی کافی شاپ هستند. با استفاده خلاقانه از این دو عنصر می‌توان به میزان جذابیت هر فضایی افزود. اما از طرف دیگر عکس این موضوع نیز صادق بوده و با انتخاب رنگ و مواد نامناسب فضای کافه به محیطی ناخوشایند تبدیل می‌شود.

بنابراین، قبل از هر اقدامی لازم است به‌خوبی تحقیق کرده و وسایل و تجهیزات مناسب را انتخاب کنید. سپس بر اساس آن پالت رنگی و سایر وسایل مهم در دکوراسیون داخلی کافی شاپ را مشخص کنید. برای مثال، رنگ‌های خاکی، قهوه‌ای، خاکستری و تناژ‌های مختلف سبز بسیار محبوب هستند.

تأثیر رنگ‌ها به افزایش اشتها یک موضوع علمی ثابت شده است، اما نکته مهم نوع ترکیب رنگ‌های انتخابی است. به‌عنوان‌مثال ترکیب رنگ قرمز یا قهوه‌ای در کنار رنگ طلایی را در بسیاری از رستوران‌ها مشاهده می‌کنیم؛ چرا که رنگ‌های قرمز و زرد سبب تحریک اشتها می‌شوند.

تأثیر نورپردازی در طراحی داخلی کافی شاپ
نورپردازی عنصری است که سبب می‌شود تا یک طراحی خوب به یک طراحی عالی تبدیل شود. چراکه نورپردازی نقش مهمی در ایجاد فضای مناسب برای مشتریان شما ایفا می‌کند. با اجرای درست نورپردازی؛ می‌توان فضایی مثبت و درعین‌حال آرامش‌بخش ایجاد کرد. در ادامه در مورد چگونگی انتخاب نورپردازی مناسب و هماهنگ با فضای کافی شاپ خواهیم گفت:

ایده نورپردازی مصنوعی در طراحی کافی شاپ
در طراحی نورپردازی کافی شاپ می‌توان از سه نوع نور مصنوعی استفاده کرد:

نورپردازی تأکیدی
نورپردازی محیطی
نورپردازی تزئینی
بسته به نوع محیط و نوع فضایی که می‌خواهید ایجاد کنید، می‌توانید این سه نوع نورپردازی مصنوعی را با یکدیگر ترکیب کنید.همچنین این امکان وجود دارد که باتوجه‌به نیازها و شرایط مالیتان، یک سیستم روشنایی سفارشی‌سازی شده، تهیه کنید.

نورپردازی تأکیدی: از این نوع نورپردازی برای برجسته‌کردن ویژگی‌های خاص محیط و تاکید بر روی جلوه غذا، نقاشی‌ها و آثار هنری استفاده می‌شود.
نورپردازی محیطی: در این نوع نورپردازی، چراغ‌ها به‌عنوان منبع اصلی روشنایی داخل کافه عمل می‌کنند. وظیفه آنها پخش مقدار مساوی از نور برای روشن‌کردن کل فضا است.
نورپردازی تزئینی: از این نوع نورپردازی برای افزایش زیبایی و ظرافت طراحی داخلی کافی شاپ استفاده می‌شود.
اهمیت نور طبیعی در طراحی داخلی کافی شاپ
ساده‌ترین راه طراحی کافی شاپ باطراوت، پایدار، سازگار با محیط‌زیست و راحت؛ استفاده از بیش‌ترین میزان نور طبیعی است. یک فضای باز با نور طبیعی انتخاب نخست بسیاری از افراد است.

نحوه چیدمان وسایل در دیزاین کافی شاپ
چیدمان کافه هسته اصلی دکوراسیون داخلی کافی شاپ شما را تشکیل می‌دهد. روش‌های زیادی برای انتخاب نحوه چیدمان میز و صندلی‌ها وجود دارد، اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که بین جذابیت و زیبایی طرح و جنبه کاربردی آن تعادل خوبی ایجاد شود. برای مثال نحوه چیدمان میز و صندلی تداخلی در رفت‌وآمد مشتری و کارکنان ایجاد نکند.

اهمیت پخش موسیقی در کافی شاپ
در کنار طراحی بصری محیط داخلی کافی شاپ؛ برای انتقال انرژی مثبت به حال و هوای کافه می‌توانید از موسیقی استفاده کنید. البته در انتخاب موسیقی مناسب باید دقت کافی را در نظر داشته و از سبک موسیقی استفاده کنید که سبب جذب مشتریان زیادی به داخل کافه شود. همچنین موسیقی انتخاب شده. باید با سبک طراحی کافی شاپ هماهنگ باشد. برای مثال از موسیقی راک در کافی شاپ کلاسیک استفاده نکنید.

نکته دیگری که دررابطه‌با پخش موسیقی اهمیت دارد، کیفیت پخش و حجم صدا است. به این معنا که صدای موسیقی در تمام قسمت‌های کافه به یک اندازه پخش شده و بلندی آن به‌گونه‌ای باشد. که نه گوش مشتریان را آزار دهد و نه اینکه در حد زمزمه بسیار نامفهوم باشد.

انواع تم کافی شاپ
اصول طراحی کافی شاپ با تم Rustic
در میان تمام ایده‌های طراحی داخلی کافی شاپ، تم داخلی روستیک از همه محبوب‌تر است.در این تم بسیاری از آیتم‌های دکوراسیون با مواد اولیه طبیعی و عناصری مانند چوب، گیاهان و آجر ترکیب می‌شود.

در تم روستیک می‌توان از طریق عناصر قدیمی مانند مزرعه، خانه‌های روستایی و یا سایر آیتم‌های مشابه، یک فضای قدیمی ایجاد کرد. همچنین می‌توانید از در و پنجره‌های قدیمی، فلز، سنگ، سبدهای حصیری، کوزه‌های قدیمی و تخته سیاه در قسمت‌های مختلف دکور کافی شاپ استفاده کنید. به‌طورکلی، فضای ایجاد شده. باید حس قدیمی بودن را به مشتری القا کند.

اصول طراحی داخلی کافی شاپ با تم کافه باغ
تم کافه باغ نیز بسیار محبوب بوده و نمونه‌های آن در بسیاری از شهرها وجود دارد. این نوع طراحی، به مشتریان حس طراوت و هوای تازه می‌دهد. بهتر است با به‌کارگیری پنجره‌های بزرگ شیشه‌ای برای روشنایی داخلی کافه از نور طبیعی خورشید استفاده کنید. چراکه ترکیب پوشش سبز گیاهان و نور خورشید؛ فضای طبیعی و آرامش‌بخشی را ایجاد می‌کند.

اولین قدم برای اجرای این تم، فراهم‌کردن محیط مناسب برای چیدمان درست و اصولی گیاهان است. علاوه بر قراردادن. گیاهان بر روی زمین؛ می‌توانید. تعدادی از آنها را در قفسه‌های دیواری قرار داده و یا از سقف آویزان کنید.

اصول طراحی کافی شاپ کلاسیک
در اجرای طراحی داخلی کافی شاپ کلاسیک عموماً از عناصر نوستالژیک استفاده می‌شود. نورپردازی در تم کلاسیک بسیار پرزرق‌وبرق بوده و در آن از لامپ‌، شمع، فانوس و روشنایی‌های بزرگ و مجلل استفاده می‌شود. در این نوع طراحی، طراح قصد دارد فضای قرن‌های گذشته را برای بیننده تداعی کند.

در طراحی دکور کافی شاپ کلاسیک از جزئیات شیک، عتیقه و جذاب استفاده می‌شود. همچنین در اجرای این تم عموماً برای تزئین دیوارها از کاغذ دیواری، و برای تزئین کف از چوب استفاده می‌شود.

اصول طراحی دکوراسیون کافی شاپ هنری
این روزها طراحی کافی شاپ با تم هنری نسبت به گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. طراحی برخی از این کافه‌ها بر اساس عناصر مرتبط با هنرمندان مشهور مانند پیکاسو و برخی دیگر بر اساس مضامین هنری اجرا می‌شوند. تعدادی از کافه‌ها با تم هنری به جوانان هنرمند به‌ویژه در حیطه عکاسی و نقاشی اجازه می‌دهند تا به‌صورت رایگان هنرهای خود را بر روی دیوارهای کافه به نمایش بگذارند.

ظاهر و فضای داخلی این کافه‌ها به‌صورت دوره‌ای کاملاً تغییر کرده و جدید می‌شود. از همین رو اغلب کافه‌های هنری فضای جذابی داشته و مشتریان ثابت آنها منتظر طراحی‌های جدید هستند. اگر قصد دارید فضای کافی شاپ خود را به تم هنری تغییر دهید؛ مهم‌ترین نکته این است که به‌خوبی با رنگ‌ها و بافت دیوارها بازی کنید تا ترکیب جذابی را به دست آورید.

وقتی صحبت از هنر به میان می‌آید، هیچ محدودیتی در انتخاب وجود ندارد. از تخیل خود استفاده کرده. و طراحی با سبک‌های مختلف مانند سبک موزیکال، سورئالیستی، استودیوی هنری، صنایع‌دستی. و هنر آشفته را هم در نظر داشته باشید.

اصول طراحی داخلی کافی شاپ با تم گیم
رفتن به کافه‌ای که علاوه بر سفارش نوشیدنی بتوان در آن بازی کرد و کتاب خواند بسیار جذاب است. این روزها تعدادی از کافی‌شاپ‌ها یک‌قدم فراتر رفته. و علاوه بر بازی‌های تخته‌ای و کلاسیک، با مجهز بودن به کنسول‌های بازی مشتریان نوجوان زیادی را جلب می‌کنند. این تم طراحی کافی شاپ در اکثر شهرهای بزرگ مانند شانگهای و توکیو بسیار معمول است.

اصول طراحی کافی شاپ بر اساس تم Fashion Icon
این تم طراحی داخلی کافی شاپ مانند موارد قبلی معروف نیست؛ اما محبوبیت آن در حال افزایش است. برای طراحی یک کافه با تم فشن، از مضمون و نمادهای مد استفاده می‌شود. برخی از کافه‌داران این ایده را در برخی از مجتمع‌های تجاری پوشاک اجرا کرده و نتیجه آن بسیار جذاب و شگفت‌انگیز بوده است.

اصول طراحی داخلی کافه سنتی
در طراحی داخلی کافی شاپ سنتی بهتر است از عناصر قدیمی و محلی از جنس سنگ، چوب، آجر و کاهگلی با پالت رنگی قرمز، سبز، آبی و قهوه‌ای استفاده کنید. سبک طراحی سنتی کافی شاپ را می‌توانید. با عناصر استفاده شده. در تم روستیک که پیش‌ازاین توضیح دادیم، ترکیب کنید، چراکه در طراحی این دو تم از عناصر قدیمی و روستایی استفاده می‌شود.

در انتخاب میز و صندلی تخته‌های چوبی گزینه‌های بسیار مناسبی بوده و ترکیب آنها با قالیچه‌های سنتی و قرمزرنگ ایرانی تداعی‌کننده محیطی کاملاً سنتی خواهد بود.در نهایت برای تکمیل دکور کافی شاپ با سبک سنتی می‌توانید از آیتم‌های محلی، لباس‌های سنتی، عکس‌های طبیعت، ظروف قدیمی، فانوس و سماور استفاده کنید.

اجرای سبک مینیمالیسم و استفاده از وسایل مینیمال در کافی شاپ کوچک
در سال‌های اخیر طراحی مینیمالیسم بسیار محبوب شده و طرف‌داران بسیاری را به خود جذب کرده است. اگرچه این نوع طراحی برای کافی‌شاپ‌های بزرگ نیز بسیار مناسب است؛ اما بهترین انتخاب برای طراحی داخلی کافی‌شاپ‌های کوچک بشمار می‌آید. در صورت انتخاب سبک مینیمالیست علاوه بر فضای داخلی، باید برای طراحی نمای بیرونی کافه نیز از سه مورد مهم یعنی سادگی، اندازه کوچک و ظرافت وسایل پیروی کنید.

پالت رنگ در طراحی داخلی کافی شاپ کوچک
اگرچه انتخاب پالت رنگی به سبک طراحی داخلی کافی شاپ شما ارتباط دارد، اما اصولاً در طراحی فضاهای کوچک، برای بزرگ‌تر نشان‌دادن محیط، از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود. رنگ‌های سفید و کرم بهترین گزینه برای کافی‌شاپ‌های کوچک است.

استفاده از آینه در دیزاین کافی شاپ کوچک
یکی از اصلی‌ترین ترفندهای بزرگ نشان‌دادن یک محیط کوچک استفاده از آینه است. برای این منظور از یک آینه بزرگ در امتداد دیواری استفاده کنید که با بازتاب نور، این حس را به بیننده القا کند که در واقع از پنجره به بیرون نگاه می‌کند. این تکنیک سبب می‌شود تا فضا بزرگ‌تر به نظر برسد.

توجه به جزئیات در دکوراسیون داخلی کافی شاپ کوچک
در کافی‌شاپ‌های کوچک، به دلیل محدودیت فضا از وسایل کمتری برای تأثیرگذاری و جلب‌توجه مشتری می‌توان استفاده کرد؛ بنابراین از تزئینات اضافه، میز و صندلی‌های بزرگ و دیوارها و طرح‌های شلوغ دوری کنید.

نتیجه‌گیری
قبل از انتخاب سبک طراحی، برای افزایش بازده و ایجاد تجربه خوب مشتری، ابتدا محل قرارگیری کافه، مشتریان هدف و نوع آیتم‌های منو را مشخص کنید. در مرحله بعد باتوجه‌ به این موارد، سبک طراحی داخلی کافی شاپ را انتخاب کرده و سپس دکوراسیون داخلی کافی شاپ را انجام دهید.از اینکه مارا تا پایان این مقاله همراهی کردید سپاسگذاریم.منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.موفق باشید.

لغو پاسخ