Skip to main content

خانه » آرشیو مقالات » آشنایی با انواع لولا

آشنایی با انواع لولا
سلام به همراهان گرامی تایلان.

دراین مقاله قصد داریم تا شما را با انواع تولا و کاربرد های آن آشنا کنیم.همراه ما باشید تا در مورد این عضو از یراق الات اطلاعات بیشتری بدست بیاوریم.

لولا چیست؟
یکی از مهم‌ترین یراق ها که در دکوراسیون و کابینت سازی استفاده می‌شود، لولا است. کار لولا شباهت زیادی به مفصل داشته و بدنه را به درب وصل می‌کند. بر اساس کاربرد لولا به دو دسته کلی: لولا درب ساختمان و لولا درب کمد و کابینت تقسیم می‌شود که هرکدام انواع مختلفی دارند. لولا درب تخت، درب قابلمه و پاشنه از لولاهای درب ساختمان بوده و لولا گازور شیشه، آرام بند، ساده، متری، لب به لب، بادبزنی یا دو طرفه و تزیینی یا فانتزی از انواع لولا درب کابینت و کمد است.

لولا انواع مختلفی داشته که با توجه به کارکرد باید نوع مناسب آن را انتخاب کرد. علاوه بر کاربرد در انتخاب لولا باید به مواردی از قبیل نوع، وزن درب و طرح سازه توجه کرد. هم‌چنین در انتخاب لولا باید به طول، عرض و ضخامت لولا دقت کنید تا کیفیت کار حفظ شود.

مقاله پیشنهادی ما به شما دوستان عزیز: مطالعه مقاله یراق آلات

انواع مختلف لولا و مکان استفاده از آنها:
لولا تخت:
متداول ترین نوع لولایی که بر روی درب ها و پنجره های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد، لولای تخت است. این نام به این دلیل نامگذاری شده است که دو برگ فلزی این لولا درون درب و قاب درب قرار گرفته اند، و اجازه می دهد تا هر دو لب به یکدیگر برسند و فاصله ای بین آنها وجود نداشته باشد، علاوه بر این شکل آنها نیز تخت و بدون هیچ برآمدگی است. سه نوع متفاوت از لولاهای تخت وجود دارد: ساده، بلبرینگ، و فنر دار.
عموماً سازندگان از لولاهای ساده لب به لب برای درهای داخلی سبک استفاده می کنند. یک میله مقاوم نازک، که ممکن است قابل جابجایی باشد یا نباشد، به دو برگ (یا صفحه) در بندهای لولا متصل می شود.

لولای بشکه ای:
برای پروژه های خاص نجاری، مانند یک جعبه یا کابینت کوچک، از لولای بشکه ای استفاده کنید. این لولا کوچک برای پروژه هایی که می خواهید لولا از دید شما پنهان شود ایده آل است. برای نصب، به راحتی سوراخ هایی به اندازه مناسب سوراخ کنید تا بشکه ها جا بیفتد و لولا را وارد کنید. لولاهای بشکه به طور معمول از برنج ساخته می شوند، برای تحمل فشار بالا طراحی نشده اند.

انواع لولای چاقو (محوری):
لولاهای چاقو را در کابینت ها پیدا خواهید کرد. این نوع از لولا با نام های دیگر مانند لولای محوری نیز شناخته می شود، آنها شبیه تیغه های یک قیچی هستند که در یک نقطه محوری متصل شده اند. شما یک برگ لولا را در انتهای درب کابینت و دیگری را داخل کابینت قرار می دهید. پس از نصب، محوری است.

لولای گازور:
بعضی از لولاها مخصوص کابینت های آشپزخانه طراحی و تولید شده اند. برای استفاده در آشپزخانه، لولای گازور را در نظر بگیرید. این نوع لولا به عقب جمع می شود و باعث می شود درب به صورت کابینت قرار بگیرد. معمولا بیشتر کابینت سازان از این نوع لولا استفاده می کنند، زیرا عملکرد بهتری دارد.

لولای ساده یا معمولی:
لولا ساده از دو برگ و یک پین ساخته شده است. سوراخ روی برگ به‌صورت خزینه است تا پیچ بسته شده کاملاً درون برگ و هم سطح آن قرار بگیرد. از این لولا بیشتر در صنعت چوب و مبلمان سازی استفاده می‌شود. لولا جدا شدنی، جدا نشدنی و پین‌دار دکمه‌دار از انواع لولا ساده است.

لولای متری:
همان‌طور که از نام این لولا مشخص است، این لولا به‌صورت متری تولید می‌شود. این لولا را می‌توانید در هراندازه‌ای که نیاز دارید تهیه کنید و در صورت نیاز با اره کمان ببرید. فاصله‌ای که این لولا بین درب و بدنه ایجاد می‌کند بسیار کم است و برای استفاده در درب سراسری مناسب است.

لولای بادبزنی یا لولای دوطرفه:
این لولا برای درب‌هایی که از دو طرف باز می‌شوند بسیار ایده آل است زیرا با داشتن دو محور، مرکز گردش را ایجاد می‌کند. از این لولا بیشتر برای درب‌های آشپزخانه و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود.

لولا خرچنگی:
لولا خرچنگی که ممکن است آن را با اسم لولا گوشه هم بشناسید برای کابینت‌هایی که در کنج قرار می‌گیرند استفاده می‌شود تا بتوان حداکثر استفاده را از فضای کنج کابینت و آشپرخانه کرد. از لولا خرچنگی یا لولا ۱۶۵ یا ۱۸۰ درجه با لولا مکمل استفاده می شود چون بیشتر برای درب های کنج بوده و کاربرد لولا مکمل این است که دوتا درب را به هم متصل می‌کند.

لولا مخفی:

همانطور که از اسم این لولا مشخص است در مواردی از لولا گازور استفاده می‌شود که می‌خواهید ظاهر کار زیبا و یکدست به نظر برسد و از انواع لولا صنعتی به حساب میاید. این لولا در برابر رطوبت مقاوم بوده و ایمنی نسبتا بالایی در مقایسه با انواع دیگر لولا دارد.

لولا آنتیک:
جزو زیباترین لولاهای موجود در بازار است که معمولا برای خانه های قدیمی و یا خانه هایی با دکوراسیون سلطنتی مورد استفاده قرار می گیرد، البته از این لولا برای کمد های قدیمی و سنتی نیز استفاده می کنند. آنها جلوه ای زیبا دارند و همه را شیفته خود می کنند

انواع لولای افست:
آیا تابحال سعی کرده اید که یک کاناپه را از داخل درب جا به جا کنید، فقط متوجه شده اید که درب ورودی بسیار باریک است؟ همان جایی است که لولای افست به شما کمک می کند. این لولای ویژه به شما امکان می دهد درب را از قاب آن درب دور کنید. لولاهای افست مخصوصاً برای مناطقی که می خواهید لوازم زیادی را هر روز از درب ورودی جابجا کنید بهتر هستند.
کلام آخر
به خاطر داشته باشید که قبل از تصمیم گیری برای خرید لولا، در مورد اجرای آن روی درب، کیفیت مناسب محصولات کامل تحقیق کنید. لولاهای درب را فقط به خاطر ظاهر زیبایشان انتخاب نکنید زیرا محصول با کیفیت بالاخره برای مدت طولانی با ظاهری جذاب ماندگار می شود.

متشکریم که مارا تا پایان این مقاله همراهی کردید.منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

لغو پاسخ