Skip to main content

خانه » آرشیو مقالات » قوانین طلایی فنگ شویی

سلام به دوستان خوش ذوق تایلان

امروز با مطلبی همراهتون هستیم که این روزها مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته،فنگ شویی. فنگ شویی فلسفه و هنری باستانی است که متعلق به کشور چین است. از هزار سال سال پیش چینی‌ ها قوانین فنگ شویی را در خانه های خود پیاده سازی می ‌کردند. بر اساس این قوانین، هر فضایی دارای انرژی مختص خودش است و با حفظ تعادل و هماهنگی در جریان طبیعی انرژی بین اشیاه و فضا، سلامتی و خوشبختی برای انسان رقم می ‌خورد. ابتدا اجازه دهید تا بامعنی لغوی فنگ شویی و کاربرد آن در طراحی داخلی آشنا شویم.

فنگ شویی
فنگ شویی در لغت در واقع یک روش چینی است در ساخت منازل یا به عبارتی راهی است که برای چیدمان لوازم منزل بر اساس اصول تعریف گردیده است. لازم به ذکر است که اشاره کنیم کلمه فنگ شویی به صورت صحیح به شکل feng shui تلفظ می شود.

مقاتله پیشنهادی ما به شما دوستان عزیز: مطالعه مقاله انتخاب درست کاغذ دیواری

دو اصل مهم در فنگ شویی
دو اصل مهم در فنگ شویی وجود دارد که این اصل بین یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی) می باشد. در واقع این اصل معتقد می باشد که باید بین یین و یانگ تعادل برقرار گردد. زیرا تمامی اصول زندگی، شادی، موفقیت، خوبی و بدی همگی در اثر تعادلی که میان زن و مرد است شکل می گیرد. البته در تائوئیسم میان یین و یانگ تضاد وجود دارد ولی همین تضادها نیز موجب ایجاد وابستگی و ایجاد تعادل می گردد.

قدمت این اصل به هزاران سال پیش باز می گردد. سنت و متونی که در رابطه با فنگشویی وجود دارد نشان می دهد که فنگ شویی با درجات مختلف متشکل از پنج عنصر آتش، زمین، چوب، فلز و آب می باشد که هر کدام رنگ و المان خاص خود را دارند. در فنگ شویی خانه با در نظر گرفتن این پنج عنصر می توان انرژی فوق العاده عالی و مثبتی به محیط بخشید.

چرا فنگ شویی محبوب شده است؟
هدف علم فنگ شویی این نیست که بگوید سبک زندگی افراد اشتباه است. بلکه علم فنگ شویی در منزل همزمان که به سلیقه افراد احترام می گذارد کمک می کند که بتوانند دکوراسیون و چیدمان فضای منزل و محیط کار خود را به نحوی بچینند که بالاترین میزان انرژی در محیط برقرار شود و بتوانند از زندگی خود لذت ببرند.

با فنگ شویی ورود به خانه جدید و چیدمان اصولی وسایل و استفاده مناسب از المان های فنگ شویی. شادی و نشاط بیشتری در خانه احساس می شود، به همین دلیل در زندگی پر از استرس و مشغله امروزی فنگشویی بسیار محبوب شده است.

فنگ شویی در دکوراسیون
در فنگ شویی هر رنگ مفهومی دارد و دارای شکل و تصویر خاصی است. همچنین هر کدام از قسمت های خانه، دارای انرژی خاصی است که لازم است با چیدمان صحیح اشیا و استفاده از رنگ های مناسب انرژی ‌های مرتبط با آن بخش را تقویت کرد.

در فنگ شویی رنگ قرمز برای خوش شانسی به کار برده می ‌شود. بهترین انتخاب برای درب ورودی منزل، استفاده از این رنگ است. رنگ های زرد و بنفش رنگ های متناسب و سودمند برای روحیه انسان هستند. استفاده از این رنگ ‌ها در اتاق نشیمن یا اتاق خواب، تاثیر بسزایی در انرژی روحی انسان دارد.

مهم‌ترین قوانین فنگ شویی
استفاده از آینه
استفاده از آیینه در خانه، جهت جذب و به حرکت انداختن انرژی به کار می ‌رود. همچنین آیینه ‌ها نقش بسزایی در تغییر انرژی دارند. اگرچه در فنگ شویی چیدمان منزل مهم است که آیینه‌ ها باید کامل بوده و به شکلی طراحی نشده باشند که اشیاه را تکه تکه و شکسته نشان دهند.

بهره گرفتن از نور و هوای تازه
نور طبیعی و هوای تازه، یکی از عناصر مهم برای به جریان انداختن انرژی مثبت فنگ شویی منزل هستند. باز کرده پنجره و عدم استفاده از پرده‌ های کلفت و تیره که مانع از ورود جریان نور به خانه می ‌شوند، باعث ورود نور و هوای تازه به خانه شده. و جریان انرژی را به حرکت وا می دارد. نور طبیعی می تواند احساس خوشبختی و مثبت تری در ما ایجاد کند. در صورت امکان از پرده های نازک برای فنگ شویی در خانه استفاده نمایید و نور طبیعی را به حداکثر برسانید.

خانه خود را از شلوغی پاک کنید
انباشته کردن وسایل باعث ساکن ماندن و گیر کردن انرژی در گوشه و کنار خانه می ‌شود. وسایلی که دوست ندارید، وسایلی که از آنها زیاد استفاده نمی ‌کنید، وسایلی که از آن زیاد دارید و فضا را شلوغ کرده ‌اند را جمع کرده و آنها را ببخشید.

دور ریختن انباشتگی ‌ها اگرچه سخت است و در ظاهر از شما انرژی می‌ گیرد، اما با باز شدن فضا و به جریان افتادن انرژی مثبت در خانه، شما انرژی ‌ای بیش از آنچه از دست داده ‌اید را مجددا احیا می ‌کنید.

بهم ریختگی چیزی غیر از ایجاد ناراحتی دیداری نیست: بهم ریختگی زیاد مانع از شفافیت فکر می شود و می تواند از نظر عاطفی ما را سنگین کند. فنگ شویی در خانه آرایی، کمتر به داشتن خانه ای کاملاً شیک و بیشتر به ایجاد یک محیط شاد و سالم می پردازد.

استفاده از نقاشی
به کاربردن نقاشی‌ های متعدد در خانه، می تواند انرژی محیطی را در راستای سلامتی، دانش، عشق و خانواده افزایش دهد. بطور مثال برای آفزایش طول عمر و سلامتی از عکس ‌های طبیعی، دختران زیبا، درخت های کاج و صنوبر در دیوار سمت راست خانه استفاده می ‌شود.

از انباشته کردن لباس‌ ها، پشت درب اتاق‌ ها خودداری کنید
می ‌توان با کم کردن لباس ها، از انباشتگی آنها کاسته و باقی لباس‌ ها را نیز درون کمد، با نظم و ترتیب نگه داشت. انباشتگی لباس در پشت در اتاق جریان انرژی را مسدود کرده و چرخه آن را از کار می‌ اندازد.

گوشه‌ ای از خانه را برای خلوت خودتان اختصاص دهید
مهم نیست این گوشه، در کدام قسمت خانه است، صرفا باید جایی باشد که شما در آن احساس امنیت می ‌کنید و می توانید زمانی را برای تنها بودن، تخیل، استراحت و تفکر به خود اختصاص دهید.

سرعت جریان انرژی را کاهش دهید
شما با نحوه چیدمان منازل ایرانی جریان را به روشی موج دار و زیبا تبدیل نمایید که اطراف خانه شما را به طور یکنواخت دور بزند. به طور مثال، با یک فرش طرح دار روی زمین، کارهای هنری روی دیوار ها یا حتی یک میز ورودی گرد این کار را انجام دهید.

مسیر ورودی درب جلو را واضح نگه دارید
در چیدمان منزل در فنگ شویی درب جلو بسیار مهم است. این درگاه اصلی است که از طریق آن انرژی وارد خانه شما می شود. برای این کار به طور مثال می شود آینه نصب کنید.

تعادل پنج عنصر را حفظ کنید
پنج عنصر زمین، چوب، آتش، آب و فلز می توانند به صورت فیزیکی یا نمادی در خانه شما وجود داشته باشند. به عنوان مثال، شما می توانید عنصر آتش را با رنگ گرم مانند قرمز و نارنجی نشان دهید، یا می توانید آتش واقعی را با یک شومینه یا یک شمع روشن داشته باشید.

افرادی که دارای مشکلات پرخاشگری هستند باید توجه داشته باشند که عناصر آتش بیش از حد به عنوان بخشی از دکوراسیون خود نداشته باشند. برعکس، تیپ های شخصیتی فاقد انگیزه باید عناصر آتش بیشتری را در خانه های خود تزریق کنند تا توسط آنها تقویت شوند.

نمادگرایی های منفی را حذف کنید
نمادگرایی یا سمبولیم ها دائماً ما را به طور روزمره بمباران می کند. در خانه محیط هایی ایجاد می کنیم که اغلب نمایانگر ترس و چالش های ما هستند. ما ناخواسته با داشتن نمادهای موجود در فضای خود، چالش های موجود در زندگی خود را تقویت می کنیم.

راه حل این است که این چالش ها را ارزیابی کنید و تشخیص دهید. که به صورت نمادین در فضای شما نشان داده می شوند یا خیر. نمادها را بردارید و مواردی که می خواهید جذب کنید را جایگزین آن نمایید.

از عکس اعضای خانواده در خانه استفاده کنید
گذاشتن عکس هایی از اعضای خانواده در قسمت های مختلف خانه می تواند. حس و حال خوبی را در فضا ایجاد نماید. البته نباید در این قضیه اغراق نمود. بهتر است عکس های خانوادگی در قسمت شرق خانه قرار بگیرند و عکس افراد حامی در شمال غرب خانه قرار بدهید.

به جنس متریال مورد استفاده در خانه توجه داشته باشید
اگر می خواهید تغییرات اساسی در منزل خود ایجاد نمایید حتما به فنگ شویی چیدمان منزل و جنس متریالی که در بخش های مختلف منزل می خواهید استفاده کنید توجه داشته باشید. اگرچه کف پوش های مرمر در تابستان بسیار خنک و ایده آل هستند اما در فصل زمستان می توانند خیلی آزار دهنده باشند. از طرفی کفپوش هایی به غیر از فرش و موکت موجب افزایش سروصدا در محیط می شوند. بنابراین باید کفپوشی را انتخاب کنید که بتوانید هماهنگی و تعادل را در محیط حفظ نمایید. کفپوش های چوبی از هر نظر عالی هستند البته مخارج نگهداری زیادی دارند. همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که امکان استفاده از این جنس کفپوش ها در تمامی مکان ها امکان پذیر نیست.

تعادل ایستگاه های کاری در آشپزخانه
برای فنگ شویی در خانه بسیاری از کارشناسان آشپزخانه پیشنهاد می دهند یک شکل مثلثی بین یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی تنظیم شود و یا یک عنصر چوبی بین سینک ظرفشویی و اجاق گاز قرار دهید. در این حالت، چوب به عنوان یک عنصر کاهش دهنده بین دو نیروی مخالف عمل می کند.

از یک منبع آب در مکان مورد علاقه خود در منزل استفاده کنید

برای فنگ شویی خانه جدید ما به شما استفاده از یک منبع آب در منزل را پیشنهاد می کنیم. زیرا موجب می شود آنچه که خواسته و آرزوی شماست. به سمت شما کشیده شود و به زندگی جدید شما راه یابد. البته به جهت قرارگیری آن توجه داشته باشید و آن را در کنار عناصر خاک و آتش قرار ندهید.

اتاق نشیمن بگذارید. هرگز عکس زوج ها را در دو قاب جداگانه قرار ندهید.

اگر در منزل تنگ ماهی دارید احتیاط کنید
استفاده از تنگ ماهی نیز یکی دیگر از ترفندهای فنگ شویی در منزل است که اگر در مکان درستی قرار بگیرد می تواند موجب سعادت و خوشبختی شما شود. اما قرارگیری آن در مکان نامناسب موجب ایجاد بحث و مشاجره در منزل، مشکلات ، سختی، فشار کاری و ورشکستگی می شود.

از قراردادن شومینه در بخش شمالی خانه بپرهیزید
همانطور که می دانید شومینه نماد آتش است و بخش شمالی نیز نماد آب می باشد و اگر در خانه چنین چیدمانی وجود داشته باشد با توجه به اینکه یک چرخه مخرب فنگ شویی در منزل ایجاد می شود موجب بحث و بگومگو میان اعضا خانواده می گردد.بنابراین پیشنهاد می شود که شومینه را خاموش نگه دارید و در این فضا از وسایل چوبی استفاده کنید تا با ایجاد یک نیم چرخه مولد بتوانید آثار مخرب آن را برطرف نمایید. به عبارتی شومینه در این علم به این طریق اصلاح می شود.

برای داشتن خوابی راحت تخت خواب را به دیواری از جنس خاک تکیه دهید
بر اساس اصول فنگ شویی در اتاق خواب، دیواری از این جنس به شما کمک می کند که به خوابی عمیق و راحت فروروید. علاوه بر این هنگامی که بیدار می شوید به دلیل استراحت کاملی که داشته اید سرشار از انرژی و با طراوت باشید. این چرخه خواب با کیفیت موجب می شود که در هنگام انجام کارهای روزانه نیز حس آرامش بخشی را تجربه نمایید. در فنگ شویی چیدمان منزل توصیه می شود که اتاق خواب ها در بخش شمالی خانه قرار بگیرند نه جنوبی آن.

لوازم منزل خود را از نوع راحت و قابل استفاده انتخاب کنید
با رعایت این نکته در فنگ شویی خانه می توان حال و هوایی صلح آمیز و آرامش بخش را در محیط ایجاد نمود.اگر از فرش و گلیم هایی که از جنس الیاف طبیعی هستند و پارچه هایی مثل کتان و ابریشم خام در منزل استفاده کنید. حس با صفایی در منزل ایجاد شده و آشیانه ای گرم به وجود می آورد.در فنگ شویی استفاده از فرش های ماشینی به دلیل الیاف مصنوعی که در تولید آن ها به کار رفته اصلا توصیه نمی شود.

تزیین سرویس بهداشتی
همیشه درب توالت را بسته نگهدارید

حمام و سرویس بهداشتی منزل را با استفاده از لوازمی مانند شمع، نمک های طبیعی عطرآگین، صابون های خوشبو و … تزئین نمایید. استفاده از شمع و عود موجب پاکسازی محیط می شود. در واقع شمع انرژی یانگ مورد نیاز فضا را تامین می نماید. در فنگ شویی چیدمان منزل به حمام و سرویس بهداشتی توجه ویژه ای شده است، زیرا این مکان ها محل تخلیه انرژی منفی از بدن محسوب می شوند.

بر اساس اصول فنگ شویی خانه سرویس بهداشتی دارای شار منفی است و عدم توجه به آن موجب پخش این انرژی منفی در فضای منزل می شود. این مسئله موجب کاهش انرژی مثبت و افزایش شاچی می گردد.

از ساختن توالت بزرگ بپرهیزید
هر چقدر که فضای بیشتری از منزل را به توالت اختصاص بدهید انرژی منفی بیشتری در بنا منتشر می شود. در ساختمان های امروزی متاسفانه تعداد سرویس های بهداشتی خیلی زیاد است و این فضا موجب هدر رفتن انرژی می شود.

در پنجره سرویس بهداشتی از نمک استفاده کنید
نمک به خوبی انرژی های منفی را به خود جذب می کند. از این رو توصیه می شود در کنار پنجره سرویس بهداشتی کاسه نمک تصویه نشده بگذارید. این نمک را ماهی یک مرتبه بشویید و سالی یکبار عوض کند.

کلام آخر
امیدواریم که همیشه جریان انرژی خوب و سلامتی در زندگیتان جاری باشد. مننو که ما را تا پایان این مطلب همراهی کردید.منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.موفق باشید.

لغو پاسخ