Skip to main content

خانه » آرشیو مقالات » آشنای با سبک های بی نظیر طراحی داخلی

سلام دوستان عزیز

همانطور که از عنوان مقاله پیداست قرار هست که در کنار هم به بررسی انواع سبک های دکوراسیون داخلی و ویژگی های آن ها بپردازیم همراه ما باشید.

خانه محلی برای آرامش است. همه افراد دوست دارند تا بعد از گذراندن یک روز پرمشغله به خانه‌ای پر از آرامش و دل‌نشین برگردند و بتوانند در خانه به آرامش برسند. علاوه بر پاکیزگی و نظافت منزل که به برقراری آرامش کمک می‌کند، موارد دیگر نیز وجود دارند که موجب می‌شوند تا آرامش به خانه شما برگردد. یکی از مهم‌ترین مسائلی که موجب برقراری آرامش می‌شود، سبک‌های دکوراسیون و سبک طراحی داخلی منزل شما است.

. سبک‌های دکوراسیون انواع مختلفی دارد و هر کدام از انواع سبک طراحی داخلی، از طراحی مدرن گرفته تا سبک کلاسیک، برای فردی خوشایند است. با توجه به انواع مختلف سبک‌های دکوراسیون بهتر است منزل خود را به گونه‌ای که با روحیات شما مطابقت دارد، بچینید و سبک طراحی داخلی را طوری انتخاب کنید تا از حضور در منزل لذت بیشتری ببرید.
در این مقاله به معرفی انواع سبک‌های دکوراسیون و سبک طراحی داخلی می‌پردازیم و ویژگی‌های هر یک را به صورت خلاصه با یکدیگر مرور می‌کنیم.

انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی:
سبک دکوراسیون مدرن
یکی از پرطرفدارترین انواع سبک طراحی داخلی، دکوراسیون مدرن است. در سبک دکوراسیون مدرن به ایجاد فضا و کاربردی ساختن فضا و لوازم توجه می‌شود. این سبک در قرن ۲۱ میلادی شکل گرفته است و در آن از خطوط مشخص و صاف و حداقل رنگ‌ها استفاده می‌شود.
در سبک دکوراسیون مدرن از فضا به بهترین شکل استفاده می‌شود و سعی می‌شود از همه نقاط منزل به درستی استفاده شود. در دکوراسیون مدرن از مبلمان و لوازم ساده استفاده می‌شود و سعی می‌شود فضاها با لوازم و طراحی‌های اضافه پر نشود تا بتوان از فضا استفاده مفید برد. این سبک اغلب در آپارتمان‌هایی که با طراحی فضای باز ساخته شده‌اند، بهتر اجرا می‌شود.

ویژگی‌های بارز سبک دکوراسیون مدرن داخلی:

نبود زرق و برق در دکوراسیون مدرن داخلی
نبود تقارن عمدی
نداشتن شلوغی و ایجاد اختلافات زیاد
استفاده از رنگ‌های اصلی و پایه به عنوان زمینه
بازی با رنگ‌ها بر زمینه اصلی
قالیچه‌هایی با طرح‌های هندسی یا طراحی ساده
استفاده از اشکال ساده و پایه برای ساخت مبلمان و به کارگیری فلز، کروم و یا شیشه به عنوان قطعات لوازم داخلی با طراحی صاف و ساده
طراحی باز
به کارگیری هنر با کمترین وسایل به جای به کار بردن تزیینات اضافی
سبک امروزی یا معاصر
یکی دیگر از انواع دکوراسیون داخلی، سبک امروزی است. این سبک اغلب با سبک طراحی داخلی دکوراسیون مدرن اشتباه گرفته می‌شود و یا آن را زیرمجموعه دکوراسیون مدرن می‌دانند. در این طراحی از خطوط نرم و منحنی استفاده می‌شود، در صورتی که در سبک دکوراسیون مدرن از اشکال هندسی و خطوط شکسته استفاده بیشتری می‌شود.

در این سبک اغلب از رنگ‌های کرم، قهوه‌ای و سفید به صورت برجسته‌تر استفاده می‌شود و سایر رنگ‌ها نقش زیادی در این سبک دکوراسیون ندارند. گاهی نیز تنها از طیف مختلف یک رنگ استفاده می‌شود و با سایه‌های مختلفی از همان رنگ سعی می‌شود کنتراست ایجاد شود.

به بافت مواد و وسایل توجه می‌شود و از لوازمی با بافت طبیعی استفاده می‌شود. در این طراحی از فضاهای باز، نور زیاد و شیشه‌های فراوانی استفاده می‌شود و گاهی این مواد را به صورت طرح‌های غیرمعمول در طراحی استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های بارز سبک دکوراسیون معاصر:

فضاهای باز
طرح‌بندی‌های غیرمعمول
استفاده از نور طبیعی
استفاده از رنگ‌های خنثی
استفاده از فلزات
استفاده از پارچه و بافت‌های طبیعی
استفاده از طیف بسیار روشن و یا بسیار تیره چوب
استفاده از نور به عنوان بخشی از طراحی
سبک دکوراسیون انتقالی
اگر جزو آن دسته افرادی هستید که دوست دارند هم از سبک طراحی داخلی مدرن و هم از طراحی کلاسیک در خانه خود استفاده کنند، سبک انتقالی به شما پیشنهاد داده می‌شود. در این سبک طراحی داخلی از ترکیبی از طراحی سنتی و مدرن استفاده می‌شود. گاهی ممکن است از مبلمانی با پارچه‌ها و بافتی مدرن استفاده شود که در آن‌ها خطوطی صاف و مشخص وجود دارد و سبک کوسن‌ها و قالیچه نیز مطابق آن باشد.

ویژگی‌های مهم سبک دکوراسیون انتقالی

استفاده محدود از لوازم جانبی
استفاده از مراکز هنری تأثیرگذار در طراحی
مبلمانی با خطوط منحنی و صاف
استفاده از طیف رنگی خنثی
استفاده از عناصری مانند چوب، شیشه، پارچه، فلز، استیل
سبک دکوراسیون میانه قرن
همان طور که از نام این سبک پیدا است، این طراحی از طراحی‌های خانه‌های دهه‌ های ۱۹۵۰- ۱۹۶۰ میلادی الهام گرفته شده است. این سبک طراحی داخلی دکوراسیون مخصوص افرادی است که ظاهری یکدست و یکپارچه را دوست دارند. شما می‌توانید در طراحی این سبک دکوراسیون از خطوط مینیمالیستی و منحنی‌های عجیب و غریب استفاده کنید.

در این سبک از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود. در این سبک نیز از طیف‌های مختلف رنگ‌های سفید و قهوه‌ای استفاده می‌شود. این طراحی، احساسی نوستالژیک به شما می‌دهد و اصولاً در خانه‌های کوچک استفاده می‌شود. هر چند اگر مایل باشید می‌توانید از این طراحی در خانه بزرگ هم استفاده کنید.

سبک طراحی داخلی مینیمال
یکی از پرطرفدارترین سبک‌های دکوراسیون است. این سبک در واقع ساده شده سبک مدرن است. در این سبک از مبلمان بسیار ساده استفاده می‌شود.

از رنگ‌ها به صورت گذرا استفاده می‌شود. هیچ چیز شلوغی در این سبک دکوراسیون پیدا نخواهید کرد. همه چیز ساده و دل‌نشین است. در این سبک از خطوطی بسیار صاف استفاده می‌شود. این سبک شما را به بازگشت با چیزهای پایه و ساده دعوت می‌کند.

در سبک مینیمال به فضای خالی ارج داده می‌شود یعنی هر آن چه غیرضروری است از اتاق حذف می‌شود و اجازه داده می‌شود تا فضای خالی خودنمایی کند. اصولاً از رنگ‌های سیاه و سفید در این سبک استفاده می‌شود.

طراحی داخلی صنعتی
سبک صنعتی از انبارها و کارخانه‌های قدیمی الهام گرفته شده است. در این سبک از دیوارهای آجری یا بلوکی استفاده می‌شود و لوله‌های ساختمان در معرض دید قرار دارند و از تزییناتی از جنس فلز و بتن استفاده می‌شود.

در سبک صنعتی، رنگ مواد اولیه تغییر داده نمی‌شود و طراحان اجازه می‌دهند تا لوازم به همان شکل طبیعی خود باقی بمانند. رنگ‌ها اصولاً تیره هستند و در صورتی که قرار باشد از رنگ روشنی استفاده شود، قطعه هنری انتزاعی با این طیف رنگ، در خانه نصب می‌شود.

طراحی صنعتی در دهه ۱۹۹۰ در امریکای شمالی بسیار طرفدار پیدا کرد. در آن زمان، کارخانه‌ها و انبارهای قدیمی و فرسوده را تبدیل به خانه‌های مسکونی می‌کردند. برای استفاده هر چه سریع‌تر از این مکان‌ها، اجازه می‌دادند تا دیوارها به همان شکل قبلی خود باقی بمانند و سیم‌های برق و لوله‌ها نیز به عنوان تزیینات منزل دست‌نخورده بمانند فضای خانه را با دیوار تقسیم نمی‌کردند و اجازه می‌دادند تا فضا گسترده و باز باشد تا وجود لوله‌ها و سیم‌ها موجب کوچک به نظر آمدن منزل نشود

ویژگی‌های بارز سبک صنعتی

ترکیبی از رنگ‌های خاکستری، پایه و طبیعی
استفاده از وسایل کاربردی
فضاهای بزرگ و باز
وسایل آنتیک و فلزی
کف‌پوش بتنی
استفاده از چوب و فلز در پوشش‌دهی سطوح
استفاده از بخش‌های قدیمی کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها
سبک شابی شیک shabby-chic
این سبک برای افرادی که لوازم طرح‌دار و شلوغ دوست دارند، مناسب است. در لوازم این سبک از مبلمان شلوغ و با تزیینات زیاد استفاده می‌شود و اصولاً پارچه‌های گل‌دار و کف‌پوش‌های سفید بخش اصلی طراحی این سبک هستند.

ویژگی‌های اصلی سبک دکوراسیون شابی شیک:

طراحی زنانه
پارچه‌ها و لوازم مجلل
مبلمان رنگارنگ با طراحی شلوغ
کف‌پوش‌های سفید و براق
استفاده از رنگ‌های زیاد
استفاده از لوازمی با طرح گل
سبک اسکاندیناویایی
در این سبک دکوراسیون داخلی سادگی زندگی کشورهای شمال اروپا را به خوبی می‌بینیم. طراحی مبلمان در این سبک بسیار دقیق است و در نهایت یک اثر هنری از مبلمان ایجاد می‌شود گرچه طراحی مبلمان ساده است و از رنگ‌های کمی استفاده می‌شود اما ممکن است گاهی چوب‌بری‌های ظریفی در ساخت این لوازم استفاده شود و طرح‌های مجسمه‌ای بر پایه مبلمان حک شود.

رنگ اصلی در این سبک، طیف سفید است و برای جلوه بیشتر از ترکیب عناصر طبیعی مانند چوب، پلاستیک‌های روشن، آلومینیوم و آهن و کف‌پوش‌هایی با پنل‌های بزرگ استفاده می‌شود. در صورت تمایل به استفاده از رنگ‌های مختلف، می‌توانید رنگ‌ها را در فرش، مبلمان و یا قطعه‌ای هنری استفاده کنید.

در این سبک از نورپردازی گسترده، فضاهای باز و وسیع، لوازم تزیینی کم، مبلمان کاربردی و طرح‌های اسکاندیناوی استفاده می‌شود.

ویژگی‌های بارز سبک اسکاندیناوی

غالباً از رنگ سفید استفاده می‌شود
رنگ‌های روشن را با رنگ سفید ترکیب می‌کنند
استفاده از آینه‌های بزرگ
رعایت اصول تقارن
از مبلمان شیک و کاربری استفاده می‌شود
اصولاً به مد روز توجه نمی‌شود
استفاده از رنگ‌های روشن و گرم
استفاده از کف‌پوش‌های چوبی
استفاده از فرش یا قالیچه‌ای با رنگ‌های ملایم
سبک طراحی مدیترانه‌ای
در این سبک از ستون‌ها و قوس‌های فراوانی استفاده می‌شود. اصولاً از طیف رنگی زیادی استفاده می‌شود و این رنگ‌ها از رنگ‌های طبیعی زمین و خاک الهام گرفته شده‌اند.

عناصر اصلی سبک مدیترانه‌ای

استفاده از قوس‌ها و طاق در طراحی
استفاده از ستون‌های متعدد
دقت در جزییات و تزیینات مبلمان
استفاده از آجر
استفاده از کاشی
الهام‌گیری از زمین
مبلمان بزرگ
بالکن‌های داخلی
سقف‌های بلند
به کارگیری خطوط منحنی در طراحی
سبک دکوراسیون سنتی
در این سبک دکوراسیون داخلی به جزییات دقت می‌شود. از مبلمان مجلل استفاده می‌شود و لوازم غیرضروری زیادی در خانه به کار می‌رود. رنگ چوب‌ها اصولاً تیره است و از رنگ‌های تند زیادی استفاده می‌شود. انواع بافت‌ها در این سبک به کار می‌رود و خطوط منحنی زیادی در خانه دیده می‌شود. برای مبلمان از پارچه‌های مخملی، ابریشمی و گلدوزی‌شده استفاده می‌شود. در طراحی مبلمان به جزییات توجه می‌شود. پرده‌ها اصولاً چندلایه و با طرح‌های عجیب هستند. فرش‌ها و کوسن‌های زیادی در این سبک استفاده می‌شود. به تزیینات بسیار اهمیت داده می‌شود و از گلدان‌ها، شمعدانی‌ها و آینه‌های زیادی استفاده می‌شود.

سبک دکوراسیون کرفتس‌من craftsman

در این سبک دکوراسیون داخلی از سطوح وسیع و گسترده استفاده می‌شود و اصولاً در خانه‌های امروزی و مدرن این طراحی انجام می‌شود.

ویژگی‌های بارز سبک کرفتس‌من:

استفاده از لوازم چوبی مانند کابینت آشپزخانه، شومینه و قفسه کتاب، کمد و …
استفاده از صنایع‌دستی مانند طاق چوبی
استفاده از مواد طبیعی و عادی مانند چوب، سنگ، آجر، شیشه و کاشی
تعداد زیادی پنجره
استفاده از رنگ‌هایی با تن زمین و مقدار زیادی چوب
سبک‌های دکوراسیون ساحلی، خانه باغ و روستایی
این سه سبک دکوراسیون داخلی به دلیل شباهتی که دارند معمولا در یک دسته‌بندی از سبک‌های دکوراسیون داخلی جای می‌گیرند .

دکوراسیون ساحلی

ویژگی‌های بارز این سبک:

نور زیاد
فضای باز
استفاده از تم دریایی
استفاده از رنگ سفید برای دیوار و سطوح
استفاده از الیاف طبیعی
الهام‌گیری از رنگ‌های شن، ماسه و صدف‌ها
پنجره‌های بزرگ
توجه زیاد به طراحی پرده‌ها
مبلمان چوبی
استفاده از چوب بلوط برای ساخت تخت
استفاده از نور طبیعی
سبک دکوراسیون خانه باغ
ویژگی‌های بارز این سبک:

استفاده زیاد از رنگ سفید
استفاده از شومینه
آشپزخانه و غذاخوری بزرگ
سبک روستایی
ویژگیهای بارز سبک روستایی

استفاده از تیرهای چوبی در سقف
کفپوش چوبی
پله‌های برجسته و مشخص
شومینه چوبی
استفاده از پوست حیواناتی چون گوسفند، گاو و …
جمع‌بندی
انتخاب سبک دکوراسیون داخلی منزل یکی از مهم‌ترین نکاتی است که افراد خوش‌سلیقه باید به آن توجه کنند. انتخاب مناسب و درست این سبک موجب می‌شود شما هر بار که به منزل خود می‌روید لذت ببرید و برای رسیدن به خانه لحظه ‌شماری کنید.لطفا تجربیات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

کلام اخر
ما در این مقاله سعی کردیم با انواع سبک های طراحی داخلی را به شما عزیزان معرفی کنیم .همچنین شما عزیزان می توانید با مطالعه مقاله انواع سبک طراحی کابینت با اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.با سپاس فراوان که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید.

لغو پاسخ